Zadlužujeme se zodpovědně

Na zadlužení není nic špatného, půjčky mohou být v mnoha chvílích spasiteli. Je však pravdou, že každý člověk by se měl zadlužit odpovědně. To znamená, že by neměl být převážně zbrklý a unáhlený, protože v takových chvílích může podepsat i to, co se podepsat nechce. Ve spěchu toužíte po penězích ihned, což však může být osudným. V případě, že patříte k lidem, kteří si chtějí půjčit, přinášíme několik zásad odpovědného zadlužování.

Zásady odpovědného zadlužování

  • Nepůjčujeme si na zbytečnosti. Je rozdíl mezi tím, po čem toužíme, a tím, co skutečně potřebujeme. Než si půjčíte, zodpovězte si otázku, zdali to, na co si chcete půjčit, je opravdu nepostradatelné a není to jen něco, po čem jste tuhle zatoužili.
  • Nedůvěřujeme všem. I když Česká národní banka zkrouhla seznam poskytovatelů půjček o neférové poskytovatele, neznamená to, že se mezi poskytovateli půjček nenajdou stále ještě podvodné úvěry, k nimž se můžeme upsat. Je třeba být obezřetný jak při zřizování nebankovních půjček, tak při zřizování půjček bankovních.
  • Neporovnáme pouze úroky, ale také termín splatnosti, poplatky, pravidla související s úvěrem nebo třeba takzvané RPSN.
  • Nepůjčujeme si na půjčku. Takovým stylem bychom se nikdy nedostali z dluhové pasti, do které jsme spadli. Půjčit si na půjčku je vždycky špatný nápad.
  • Nepodepisuji nic neznámého nebo něco, čemu nerozumím. Je třeba si vždycky všechno přečíst (a to samozřejmě i miniaturní písma, v nichž se nejčastěji skrývají výluky nebo záludné podmínky), případně je třeba se zeptat, pokud je něco nejasného.
  • Neriskuji splácením bankrot. Žádný člověk by neměl splácet tolik, aby ho to zruinovalo. Je třeba splácet, ale také z peněz žít a něco si odkládat. Neriskujte splácením svůj bankrot, dobře si to propočítejte a splácejte takovou částku, která vám nijak neublíží nebo nezkomplikuje život.

Publikováno: 28. 05. 2019 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Půjčky a úvěry

Autor: Jarmila Pospíšilová