Konsolidace půjček může být dobrým řešením. Co byste však o ní měli vědět?

Termín konsolidace neboli sloučení půjček není nijak neznámý. Většina lidí ví, co si pod tímto pojmem představit. Zjednodušeně řečeno jde o úvěr, který slouží k doplacení stávajících závazků za účelem jediné splátky. Ta je obvykle nižší než celkový součet všech splátek, což je pro spotřebitelův rozpočet šetrnější. Velkou výhodou je přehlednost, negativem pak může být vyšší celková splátka. V praxi samozřejmě záleží na různých kritériích. Co byste měli o konsolidaci vědět, než o ni zažádáte?

Především pro bankovní produkty?

Jedním z mýtů ohledně konsolidace úvěru je tvrzení, že s hodí zejména pro sloučení bankovních půjček. Není to pravda. Konsolidace je určena pro sloučení bankovních i nebankovních finančních produktů. Sloučit lze například spotřebitelské úvěry, kreditní karty, kontokorenty, leasingy a další produkty.

Vysoké sankční poplatky?

Od konsolidace vás může odradit také tvrzení, že v případě předčasného splacení půjček budete muset uhradit také nemalé sankční poplatky. Ani to není pravda, neboť tuto záležitost upravuje novela zákona o spotřebitelských úvěrech. Tento zákon do značné míry omezuje výši sankcí. Navíc si můžete vybrat konkrétní produkt, jehož podmínky vám vyhovují nejvíce.

Náročné vyřizování?

Když už vás neodradí sankční poplatky, mohla by to být představa náročného vyřizování. ale ani to nemusí být v praxi tak horké. O konsolidaci lze zažádat přes internet a v případě kladného posouzení stačí dodat dokumenty související se stávajícími půjčkami novému poskytovateli, který se postará o zbytek. O náročné administrativě tedy nemůže být řeč. To samé platí o časové náročnosti. Teoreticky by vám mohlo vyřízení sloučení půjček zabrat maximálně několik desítek minut.

Vyšší celková splatná částka?

Skutečně je to tak, že se díky konsolidaci sice sníží měsíční splátka, ale nafoukne se celková splatná částka? Pokud se s novým poskytovatelem dohodnete na výhodných podmínkách, nemusíte se přeplatit. S trochou štěstí naopak zaplatíte ještě o něco méně.

Publikováno: 10. 05. 2018 / Aktualizováno: 31. 07. 2023

Kategorie: Nezařazené

Autor: Jarmila Pospíšilová