Co je P2P půjčka

Že se oblast úvěrových produktů neustále vyvíjí, to dokládá nejenom stále zajímavější nabídka různých výhod. Dokládá to také fakt, že se objevují takzvané P2P půjčky. O co se jedná? To si vysvětlíme.

Čím je P2P půjčka charakteristická?

Kdo si požádá u banky, tomu půjčí daná banka. Kdo si naopak požádá u nebankovní společnosti, tomu půjčí tento subjekt. A jak je to v případě, kdy je poptávána P2P půjčka? Na ni se skládají takzvaní investoři. A to mohou být i běžní lidé. Každý dá určitou částku, díky čemuž se vybere požadovaná suma. Ta je následně odeslána ve formě půjčky tomu, kdo ji požadoval. Jde tedy o velmi inovativní a zajímavý koncept.

Výhody pro žadatele, i investory

Kdo potřebuje půjčit peníze, pro toho může být P2P půjčka dobrou volbou hlavně proto, že může získat zajímavý úrok. Není výjimkou, že i ten nejlepší na trhu. Proto tuto variantu volí stále více žadatelů. A proč jsou P2P půjčky oblíbené u investorů? Není tomu ani tak proto, že se snaží pomáhat, ale je tomu hlavně z důvodu, že díky úrokové sazbě mohou své peníze zhodnotit. Jde tak o zajímavou formu investice.

Jak to funguje?

Zaujal vás daný koncept? Potom se podívejte i na to, jak vše funguje. Lákadlem je i anonymita mezi žadateli a investory, jelikož vše zajišťuj konkrétní platforma. A ta vystaví žádost o půjčku natržili a poté je na investorech, zda budou investovat, nebo ne. Pokud se částka vybere, je žadatelem vyřízeno vše potřebné a následně mu jsou finanční prostředky zasány. A ze splátek, které pravidelně hradí, jsou investované sumy a zaplacené úroky rozdělovány jednotlivým investorům.

Zatím jenom několik možností

Nutno říci, že u nás jsou P2P půjčky stále ještě v začátcích a je nutné s tím počítat. A ta zatím není moc platforem, které by tuto možnost nabídly. Když se podíváme zatím na tu nejznámější, je to společnost Zonky.

Publikováno: 14. 11. 2017

Kategorie: Nezařazené

Autor: Jarmila Pospíšilová